Lokaliseringsenheder til personer med demens - Stella Care

Om Stella Care

Lokaliseringsenheder fra Stella Care løser et samfundsmæssigt problem ved at
anvende og videreudvikle kendt teknologi, så den kan anvendes til andre formål
end oprindeligt tiltænkt.

Vores lokaliseringsenheder adskiller sig fra vores konkurrenters ved:

  • At have et system med GPS til personer med demens, der er udviklet med hjælp fra brugerne og derfor er meget nemt at anvende. Det bruges fra en app på en mobiltelefon.
  • At vores app automatisk fortæller brugeren, hvis der er noget galt. Eksempelvis hvis en GPS tracker slukkes eller hvis batteriniveauet er lavt. Og naturligvis giver app’en alarm, når den demente person forlader området.
  • At tilbyde små lokaliseringsenheder, som er værdige at gå med for den demensramte. Vores lokaliseringsenheder fås i forskellige udformninger, eksempelvis som et armbåndsur eller som en lille boks.
  • At vi hele tiden forbedrer og videreudvikler vores system. Eftersom vi selv har udviklet det, har vi også mulighed for at lave forbedringer, som vores konkurrenter ikke kan lave.

Vi støtter Alzheimer foreningen

Hos Stella Care synes vi at Alzheimer foreningens arbejde er prisværdigt. Derfor støtter vi foreningen i at sikre bedre vilkår for demente og deres pårørende.
Alzheimer foreningen

Medlem af danish care

Danish Care

The Team

Rasmus Hansen

CEO

+45 42 42 90 50

rasmus@stellacare.dk

Michael Pihl Lundberg

Customer Supporter

+45 61 73 90 50

michael@stellacare.dk

Frederikke Christensen

Customer Supporter

+45 42 90 90 27

frederikke@stellacare.dk

Mie Sofie Madsen

International Sales Manager

+45 42 90 90 51

mie@stellacare.dk

Mary Svartzengren

Marketing & Brading

+45 92 15 90 60

mary@stellacare.dk

Annbrith V. Anthonsen

Personal assistant

+45 92 82 90 50

ava@stellacare.dk

Søren S. Christiansen

CTO

+45 42 42 90 70

sc@stellacare.dk

Johannes Hartby

Software Developer

+45 61 42 90 70

johannes@stellacare.dk

Uffe Gavnholt

Senior IT Architect

+45 42 90 90 13

uffe@stellacare.dkk

Birgitte Nielsen

Software developer

+45 42 90 90 78

birgitte@stellacare.dk

Tilmeld dig vores nyhedsbrev

Vores nyhedsbrev udgives ca. 6 gange årligt. I nyhedsbrevet får du den nyeste viden, om den teknik vi anvender til sporing af demente, såsom vores app til at finde forsvundne demente og nyt om dem der arbejder med demente, til en lettere hverdag.